DAMÍK corona virus
Close

Safe development

The current situation is given. Our development process is not stopping though! We are still working and we are ready for your ideas and the resulting development. Contact us, we are online!

chat with us
Damík corona virus
menu icon
visual triangle
Czech We are sorry, but the blog is currently available only in czech language.
Blog article image

Apple od iOS 13 uvede revoluční způsob přihlašování a ochrany soukromí

Apple letos na WWDC 2019 co do novinek opravdu perlil a představil mnoho vylepšení. Pojďme si blíže představit jednu z těch, která se dotkne všech vývojářů a majitelů iOS aplikací.

Apple Sign In je nový bezpečnostní nástroj společnosti Apple a na podzim 2019 ji uvede do své nové verze iOS 13.

Jednoduše řečeno se jedná o doplnění známých tlačítek pro přihlášení do webů a mobilních aplikací, kterou aktuálně nabízí například Facebook a Google. Novinkou s názvem Apple Sign In bude od podzimu představovat třetí možnost přihlášení, se kterou jablečný gigant slibuje uživatelům více bezpečí v ochraně osobních údajů.


Známé přihlášení za pomocí sociálních sítí. Zdroj: Apple.com live stream

 

Problémem stávajícího přihlašování pomocí Facebook nebo Google je, že si služby mezi sebou mohou předávat informace o uživateli. Ten poté nemá kontrolu nad tím, jaké údaje o něm web nebo aplikace, do které se přihlašuje, získá.

Apple s tím přichází v tu nejvhodnější dobu, kdy online světem rezonuje téma osobních údajů a jejich zneužítí se děje stále častěji. Máme ještě v paměti úniky dat uživatelů Facebooku a jejich pravděpodobné zneužití pro politické kampaně. Pokud nevíte o čem je řeč, tady si uděláte představu.

Kdy dojde ke zveřejnění nového iOS 13 a jaká budou podporovaná zařízení se dočtete v komentáři k WWDC19.

 

Sign In od Apple bude povinný pro všechny iOS mobilní aplikace a tak se na to vývojáři a majitelé mobilních aplikací musí připravit. V případě, kdy vaše mobilní aplikace obsahuje možnost registrace a přihlášení v iOS verzi této aplikace, budete muset povinně přidat přihlášení za pomocí Apple Sign In. V opačném případě vám Apple neschválí nový update aplikace.

Jak to bude fungovat?

V kompatibilních aplikacích a webových stránkách se pro uživatele objeví možnost přihlášení pomocí Apple. Pro přihlášení bude využito Apple ID oproti emailu, který vyžadují zmíněné přihlašovací služby. Toto Apple ID bude anonymizované a nebude se jednat o vámi používaný email. Navíc vám Apple Sign In nabídne možnosti výběru, které osobní údaje chcete předat službě, do které se registrujete.


Ukázka šifrovaného Apple ID a funkce Sign In with Apple, Zdroj: Apple.com live stream

 

Apple si slibuje odstínit uživatele od sledování jejich digitální stopy a přinese větší transparentnost v předávaných informacích. Sign In bude součástí iOS 13 a fungovat bude také v Apple Watch a MacBook.

Z hlediska soukromí je to tak od Apple určitě krok kupředu. Minimálně samotná možnost výběru, které údaje chce uživatel předat dál, mohou sloužit jako určitá osvěta v oblasti osobních informací. Předpokládáme, že do budoucna se i další společnosti budou inspirovat a tématu soukromí svých uživatelů budou přikládat vyšší prioritu než doposud.

 

Zdroj úvodního a náhledového obrázku: Apple.com live stream